Kontrakt biznesowy z chińskim dostawcą
Import z Chin to coraz częstsza i chętniej wybierana opcja na prowadzenie biznesu. Znacznie ułatwiają to portale internetowe B2B, takie jak Alibaba, Global Sources czy Made-in-China. Wielu początkującym importerom wydaje się, że import z Chin jest banalnie prosty i nie wymaga żadnych formalności. Niestety, właśnie ci importerzy wpadają potem w kłopoty i mogą stać się ofiarami oszustwa. Decydując się na importowanie produktów z Chin należy zatem przestrzegać kilku zasad. Jedną z nich jest spisany kontrakt biznesowy z chińskim dostawcą.
Dlaczego kontrakt biznesowy z chińskim dostawcą jest tak ważny?
Import prosto z Chin jest opłacalny pod warunkiem, że wiemy, jak się za to zabrać. Nie wystarczy sprawdzić ceny i zamówić towar – potrzebne są jeszcze odpowiednie formalności. Częstą pułapką bowiem, w którą wpadają początkujący importerzy, jest trafienie na nieuczciwego sprzedawcę. A bez podpisanych dokumentów trudno dochodzić potem swoich praw. Dlatego jeśli ktoś chce importować towary samodzielnie, polecamy mu weryfikację chińskiego kontrahenta. Obowiązkowo także należy spisać kontrakt biznesowy z chińskim dostawcą. Zabezpieczy on nas na wypadek problemów oraz pozwoli dochodzić swoich praw, gdy chiński dostawca nie wywiąże się z umowy.
Co powinien zawierać kontrakt biznesowy z chińskim dostawcą?
- Dane kupującego i sprzedającego – musimy upewnić się, że podpisujemy kontrakt z właściwą firmą.
- Szczegółowa specyfikacja produktów – szczególną uwagę należy przywiązać do opisu kupowanych przez nas produktów. Warto sprawdzić, czy kolory określane są numerami kolorów (np. z palety HEX), a wielkości mają podane dokładne wymiary zamiast fraz typu „duży” czy „mały”. Zaleca się, by w kontrakcie biznesowy umieścić zdjęcia produktów.
- Warunki dostawy – należy jasno opisać, na jakich warunkach dokonywana jest transakcja oraz za co odpowiedzialny jest sprzedający, a za co kupujący.
- Opakowanie produktu – polecamy załączyć w kontrakcie dokument z rzutem opakowania.
- Warunki płatności – standardowa opcja płatności przy dużych zamówieniach, które wymagają produkcji to 30% przed produkcją i 70% przed odbiorem towaru. Należy to jednak jasno określić w kontrakcie. Dodatkowo w umowie musi się znaleźć numer konta bankowego sprzedającego lub jasno opisana metoda płatności w przypadku, gdy będzie inna niż przelew.
- Gwarancja – należy precyzyjnie określić, czy sprzedający udziela gwarancji na produkty. A jeśli tak, to na jaki okres oraz na jakich zasadach gwarancja będzie rozpatrywana i realizowana. Trzeba też ustalić, kto będzie ponosił ewentualne koszty transportu towaru.
Informacje na temat rozstrzygania sporów
Kontrakt biznesowy z chińskim dostawcą powinien zawierać także informacje na temat rozstrzygania konfliktów przy różnych nieprzyjemnych scenariuszach.
- Opóźnienie w produkcji – w kontrakcie warto zabezpieczyć się na wypadek opóźnienie w produkcji. Zapis o rabacie nawet 0,1% wartości zamówienia za dzień opóźnienia potrafi zmobilizować chińskiego dostawcę do dotrzymania terminu. Dodatkowo w przypadku, gdy takiego zapisu nie będzie w kontrakcie, jesteśmy narażeni na to, że inna firma u tego samego dostawcy już taki zapis ma i będzie mieć pierwszeństwo w realizacji zamówienia.
- Certyfikaty, badania, pozwolenia – musimy zdawać sobie sprawę, że wielu chińskich dostawców posiada fałszywe certyfikaty, przez co towar może nie zostać dopuszczony do obrotu w Polsce. Dlatego też – jeśli dostawca posiada certyfikaty – warto w kontrakcie umieścić zapis na wypadek, gdyby okazały się one fałszywe.
- Zabezpieczenie się na wszelkie scenariusze – decydując się na import z Chin musimy przewidzieć i zabezpieczyć się na przeróżne czarne scenariusze. Znamy przypadek polskiego przedsiębiorcy, który zamówił z Chin pluszowe misie. Transakcja była realizowana przez Alibabę i była chroniona przez Trade Assurance. Do Polski misie dotarły niekompletne – brakowały im oczu, co oczywiście uniemożliwiało ich sprzedaż. Sprawa została zgłoszona do Alibaby, która zleciła dostawcy wypłatę kilku procent wartości całego zamówienia, tłumacząc się tym, że towar przyszedł do Polski kompletny w ponad 90%. Jak widać więc musimy być gotowi praktycznie na wszystko.
Wartość zamówienia a umowa z chińskim dostawcą
Wielu polskich przedsiębiorców jest sceptycznie nastawionych do zawierania kontraktów biznesowych z chińskimi dostawcami. Głównym powodem, dla którego przedsiębiorcy rezygnują ze spisania kontraktu, są dodatkowe koszty. Ale mamy na to radę. Jeżeli nie stać Cię na zlecenia zewnętrznej firmie sporządzenia kontraktu biznesowego, zrób to samodzielnie. Zamieść w nim wszystko to, o czym pisaliśmy powyżej i przetłumacz go za pomocą tłumacza Google. Lepszy będzie taki kontrakt niż jego brak.