Jakie dokumenty są potrzebne do odprawy celnej
Po zakupie produktów w chinach oraz wysyłce ich do Polski, ostatnim etapem przed wprowadzeniem ich do obrotu oraz sprzedażą jest odprawa celna. Dla wielu początkujących importerów jest to czarna magia, ale nie ma co się martwić. Każdy, nawet najbardziej doświadczony importer kiedyś przez to przechodził.
Dokumenty niezbędne do odprawy celnej:
Commercial invoice (Faktura handlowa)
Jednym z dokumentów bez których odprawa celna się nie odbędzie jest Commercial invoice, w Chinach nazwa często skracana jest do CI, w Polsce Faktura handlowa. Dokument otrzymasz od producenta. Faktura musi zostać przetłumaczona na język polski, można to zrobić samodzielnie.
Dokument ten musi zawierać:
- Dane oraz nazwa sprzedającego
- Dane oraz nazwa kupującego
- Nazwa, ilość, cena oraz kraj pochodzenia towaru
- Warunki dostawy incoterms
- Łączna wartość towaru
- Data oraz numer faktury
Packing list (Lista pakingowa)
Kolejnym niezbędnym dokumentem potrzebnym do odprawy celnej jest Packing list, w Chinach często nazwa jest skracana do PL, w Polsce możemy spotkać się z nazwą lista pakingowa. Jest to lista produktów które zostały wysłane do Polski w ramach danego zamówienia, musi się ona zgadzać z listą produktów na fakturze.
Niezbędne dane:
- Dane oraz nazwa nadawcy
- Dane oraz nazwa odbiorcy
- Wagi produktów netto oraz brutto
- Numer faktury
- Ilość oraz rodzaj produktów w każdym opakowaniu, zazwyczaj są to kartony (Należy zrobić listę kartonów oraz przy każdym numerze kartonu wpisać co znajduje się w konkretnym kartonie, dodatkowo potrzebne są wymiary oraz wagi kartonów, jednostkowo oraz łącznie)
- Rodzaj opakowań np. karton.
- Ważne jest to aby waga oraz objętość każdego kartonu zgadzała się z sumą wag oraz sumą objętości wszystkich produktów w kartonie. Jest to dość problematyczne jeżeli w jednym kartonie jest kilka różnych produktów które nie do końca wypełniają dany karton.
Certyfikat CE
Produkty które wymagają oznaczenia znakiem CE wymagają następujących dokumentów:
- Certyfikat CE,
- Deklaracji zgodności,
- Test report z badań produktu, nie jest obowiązkowy ale warto również go posiadać.
Dodatkowo należy pamiętać o właściwym oznakowaniu produktów, każdy produkt powinien mieć następujące oznakowania: dane importera, kraj produkcji, dodatkowo w zależności od typu powinien mieć naniesione właściwe symbole, czyli między innymi, CE, RoHS, w przypadku odzieży skład tkaniny, informacje o konserwacji, w przypadku zabawek określenie wieku dziecka, w przypadku produktów do kontaktu z żywnością, symbol noża oraz widelca, dodatkowo do wielu produktów jest również wymagana instrukcja obsługi w języku kraju w którym produkt ma być docelowo sprzedawany.