Import z Chin krok po kroku – kompleksowy poradnik
⦁ Założenie działalności gospodarczej oraz związane z nią formalności
⦁ Wyszukanie produktów oraz dostawców
⦁ Weryfikacja chińskiego dostawcy
⦁ Wymagane dokumenty
⦁ Wybór najlepszego dostawcy
⦁ Formy płatności za towar z Chin
⦁ Transport towarów z Chin
⦁ Odprawa celna towarów z Chin
⦁ Cło oraz Vat przy imporcie z Chin
⦁ Podsumowanie
Wielu polskich przedsiębiorców chciałoby zacząć import produktów z Chin, jednak są pewne obawy. Dotyczą one głównie bariery językowej, produktów złej jakości, skomplikowanego procesu handlu międzynarodowego. Czasami zdarzają się nawet oszustwa ze strony chińskiej.
Istnieje wiele kosztownych szkoleń o tematyce importu z Chin, jednak większość z nich, to po prostu podręczniki starej szkoły importu, które ze względu na obecną sytuację oraz ograniczenia nie są już odpowiednie.
W tym najbardziej praktycznym przewodniku dowiesz się, jak krok po kroku przeprowadzić bezpieczny import z Chin. Począwszy od wyszukania dostawców, przez płatności, aż po organizację transportu oraz odprawę celną.
Import z Chin krok po kroku – Założenie działalności gospodarczej oraz związane z nią formalności.
Jeżeli nie masz jeszcze działalności gospodarczej, a chcesz zacząć importować produkty z Chin oraz dobrze na tym zarabiać, musisz koniecznie ją założyć. Forma działalności gospodarczej nie ma tutaj znaczenia, możesz równie dobrze założyć jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Import z Chin można prowadzić pod różnymi formami działalności.
Warto również dodać, że import produktów z Aliexpress oraz ich sprzedaż w Polsce bez prowadzenia działalności oraz wymaganych dokumentów, w dłuższej perspektywie, jest bardzo ryzykowna. Produkty te zazwyczaj wysyłane są jako przesyłki na użytek własny, nie spełniają wymagań rynku polskiego oraz unijnego. Szerzej opisujemy ten problem w artykule poniżej:
Numer EORI
Po założeniu działalności gospodarczej oraz uzyskaniu numeru NIP, należy jeszcze uzyskać numer EORI, który jest niezbędny do prowadzenia handlu z krajami nie należącymi do Unii Europejskiej. Uzyskanie numeru EORI jest darmowe. Można zdobyć go online, czas oczekiwania to zazwyczaj 24 godziny.
Poniżej link do artykułu EORI
Rejestr w BDO
Kolejnym krokiem po uzyskaniu numeru EORI, jest rejestracja w bazie danych odpadowych, w skrócie BDO. Wiąże się to z kolejnymi opłatami, rejestrową w wysokości 100 lub 300zł oraz opłatami rocznymi. Opłaty te zależą od wagi opakowań, które zostały wprowadzone na teren RP. Dodatkowo wymagane będzie sprawozdanie roczne oraz prowadzenie ewidencji odpadów
Poniżej link do artykułu o BDO
EORI oraz BDO – Import z Chin za pośrednictwem 1688poland.com
Importując towar z Chin, z naszą pomocą, nie ma potrzeby uzyskiwania numeru EORI oraz rejestracji w BDO, która wiąże się z rocznymi opłatami. Do importu używamy własnego numeru EORI oraz BDO. My uiszczamy roczne opłaty, prowadzimy sprawozdania oraz ewidencje odpadowe. Dzięki nam oszczędzasz pieniądze oraz czas, który możesz przeznaczyć na rozwój własnego biznesu.
Import z Chin krok po kroku – Jakie produkty importować z Chin aby zarobić – Wyszukanie produktów oraz dostawców
Kolejny krok to wyszukanie produktów do importu z Chin oraz sprzedaży w Polsce. Wielu początkujących importerów popełnia w tym momencie błąd i jest zbyt optymistycznie nastawiona do cen jakie są w Chinach. Zapominają przy tym, że na cenę finalną, oprócz ceny produktu w Chinach, składa się jeszcze wiele czynników, takich jak, koszt transportu, cło oraz podatek vat.
Jak obliczyć finalny koszt importu produktów z Chin do Polski?
Gdzie szukać chińskich dostawców?
Najlepszym, a zarazem najtańszym hurtowym portalem handlowym w Chinach jest 1688.com. Portal nastawiony jest tylko i wyłącznie na handel wewnątrz chiński, co za tym idzie, ceny obowiązujące na 1688.com są znacznie niższe, niż na skierowanej dla obcokrajowców Alibabie.
Przydatne linki:
Jak kupować na 1688.com – poradnik ogólny
Jak wyszukiwać produkty na 1688.com
Problemy z przeglądaniem produktów oraz rejestracją na 1688.com
Na uwagę zasługuje tu również portal Alibaba. Mimo tego, że ceny są tu znacznie wyższe niż na 1688, należy pamiętać, że jest mała grupa produktów, których nie używa się w ogóle w Chinach, a są tam produkowane. W takim wypadku, zdarza się że nie będą one w ogóle dostępne na 1688 lub będą dostępne, ale w cenach wyższych niż na Alibabie. Dlatego rekomendujemy zawsze sprawdzić ceny produktów również na portalu Alibaba.com
Przydane linki:
Alibaba jak kupować – poradnik w 6 krokach
Chińskie portale hurtowe, to nie tylko Alibaba oraz 1688, jest ich znacznie więcej. Najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie wszystkich portali handlowych. Istnieją w Chinach portale skierowane na konkretną branżę, jak na przykład tiebaobei.com – można znaleźć tu wielu dostawców maszyn budowlanych. Jeżeli więc szukasz specjalistycznego sprzętu, sprawdź też inne chińskie portale handlowe. Lista wszystkich portali handlowych w Chinach w linku poniżej:
Czego nie warto importować z Chin?
- Produkty markowe – Aby importować produkty znanych marek typu Adidas, Sony, Apple, należy posiadać zgodę właściciela znaku towarowego. Decydując się na import bez zgody, narażamy się na zatrzymanie towaru przez urząd celny oraz olbrzymie koszty.
- Produkty sezonowe – Dobrym przykładem tego typu produktów były maseczki w na początku 2020 roku, czy nawet hoverbordy kilka lat temu. Jeżeli chcesz dużo zarobić na tego typu produktach, musisz mieć dobry wgląd w rynek, aby wykorzystać okazję. Niezbędny będzie tu również odpowiedni system dystrybucji oraz wysoka znajomość marketingu. Zazwyczaj nowi importerzy tego nie posiadają, więc nie jest to dobry pomysł na pierwszy import.
- Produkty wielkogabarytowe – Typowym przykładem tego typu produktów jest papier A4, lub wszelkiego rodzaju surowce. Produkty te są zazwyczaj nisko marżowe, a przy tym MOQ są bardzo wysokie, co za tym idzie, trzeba się liczyć z dużą inwestycją.
Wyszukiwanie dostawców oraz analiza kosztów importu
Jeżeli nie możesz znaleźć produktów samodzielnie, zleć to nam. Oferujemy kompleksową usługę wyszukania dostawców oraz analizy kosztów importu.
Import z Chin krok po kroku – Weryfikacja chińskiego dostawcy
Weryfikacja dostawcy to jeden z kluczowych elementów podczas importu produktów z Chin. Niestety, w Chinach nie wszyscy przedsiębiorcy są do końca uczciwi, a rozwiązywanie zaistniałych sporów z chińskimi dostawcami jest dość problematyczne. Na szczęście nie jest niemożliwe i o tym napiszemy później. Najlepszym sposobem aby uniknąć sporu z dostawcą jest odpowiednia jego weryfikacja. Warto podpisywać rzetelny i dobrze przygotowany kontrakt biznesowy z chińskim dostawcą, który będzie swego rodzaju zabezpieczeniem.
Weryfikacja dostawców z 1688.com
Wszystkie transakcje na portalu 1688.com są tak zabezpieczone, że nie ma potrzeby weryfikacji dostawców. Ochrona kupującego jest tu na bardzo wysokim poziomie, po opłaceniu zamówienia na 1688, kwota jest zamrożona na koncie portalu. Dopiero po tym, jak towar dojdzie do naszego magazynu w Guangzhou oraz zostanie przez nas sprawdzony, a transakcja zostanie zaakceptowana, kwota zostaje odmrożona oraz przesłana na konto dostawcy. W przypadku jakichkolwiek problemów z zamówieniem, istnieje możliwość wszczęcia sporu. Wówczas kwota będzie zamrożona aż do jego rozwiązania. W takiej sytuacji, uzyskanie zwrotu nie stanowi najmniejszego problemu. Należy jednak pamiętać o tym, że codziennie wysyłamy towary klientów do Polski, z wielu różnych branż w których ekspertami są nasi klienci. W przypadku zamówień z 1688.com, należy poinformować nas na co musimy zwrócić szczególną uwagę oraz co mamy sprawdzić. Domyślnie sprawdzamy zgodność ilościową oraz zgodność towaru ze zdjęciem.
Weryfikacja dostawców na podstawie licencji biznesowej
Ochrona kupujących na alibabie (trade assurance) i innych portalach tego typu, skierowanych na rynki zagraniczne, nie jest na najwyższym poziomie. Przed importem za pośrednictwem tych portali, najlepiej najpierw zweryfikować dostawcę. Najprostsza weryfikacja, którą każdy może przeprowadzić online, opiera się na podstawie licencji biznesowej. Należy uzyskać od dostawcy jego licencję, następnie numer licencji wpisać do wyszukiwarki na stronie www.gsxt.gov.cn -strona ta jest odpowiednikiem polskiego KRS. Można na niej uzyskać wiele danych, jak np. zadłużenie firmy, ilość osób zatrudnionych i wiele innych. Nie jest to jednak wyznacznik tego czy dana firma jest uczciwa czy nie. Wiele razy spotykaliśmy się z dużymi, na pozór uczciwymi firmami, które nie dotrzymywały warunków umowy. Z drugiej strony napotkaliśmy również wiele mniejszych firm, które nie wzbudzały szczególnego zaufania, a ostatecznie okazały się bardzo rzetelne.
Rekomendujemy zawsze sprawdzenie firmy na podstawie jej licencji biznesowej. Danych zawartych w serwisie GSXT nie traktować jako głównego kryterium wyboru dostawcy.
Pełna instrukcja weryfikacji chińskiego dostawcy za pośrednictwem portalu gsxt.gov.cn w linku poniżej:
Audyt oraz sprawdzenie dostawcy na miejscu w Chinach
Wyjazd do Chin oraz sprawdzenie dostawcy na miejscu to zawsze był, jest i będzie najlepszy sposób na weryfikację chińskiej firmy. Można się wtedy przekonać na własne oczy jak wyglądają linie produkcyjne, proces produkcji oraz poznać przyszłego partnera biznesowego. Należy tu wspomnieć, iż Chińczycy przywiązują dużą uwagę do relacji biznesowych.
Obecnie wyjazd do Chin wiąże się z wieloma formalnościami oraz wysokimi kosztami. My jako 1688poland, jesteśmy na miejscu w Chinach. Możemy przeprowadzić audyt w fabryce, inspekcję produkcyjną, poprodukcyjną oraz nadzór załadunku kontenera w cenie kilkanaście razy niższej od wyjazdu do Chin.
Wymagane certyfikaty, badania oraz oznaczenia.
Poza sprawdzeniem samego dostawcy, należy również sprawdzić wymagania dla danego produktu. Musi on spełniać wymagania, które należy spełnić aby wprowadzić go na rynek Unii Europejskiej. Najczęstszym wymaganiem, jeżeli chodzi o produkty importowane z Chin, jest oznaczenie CE oraz badania produktu spełniające wymagania dla danej dyrektywy lub dyrektyw. Oznaczenie CE są wymagane dla następujących grup produktów:
- Urządzenia elektryczne
- Urządzenia radiowe i telekomunikacyjne
- Aparatura pomiarowa
- Urządzenia ciśnieniowe
- Zabawki
- Wyroby budowlane
- Maszyny
- Środki ochrony indywidualnej
Więcej informacji w linku poniżej:
Kolejną grupą produktów są produkty do kontaktu z żywnością. Muszą one spełniać warunki zawarte w Rozporządzeniu (WE) nr 1935/2004 oraz posiadać symbol noża i widelca. Oczywiście są tu pewne wyjątki. Więcej informacji w linku poniżej:
Weryfikacja autentyczności certyfikatów
Ostatnim etapem, po otrzymaniu od dostawcy właściwych dokumentów, niezbędnych do importu produktów z Chin do Polski, będzie weryfikacja ich autentyczności. Należy tu sprawdzić sam dokument, jak również laboratorium, które go wystawiło. Jest to bardzo ważne, ponieważ gdyby dokumenty okazały się sfałszowane lub laboratorium nie posiadałoby wymaganej akredytacji, towar trafi do utylizacji, gdzie jej koszty mogą przewyższyć wartość importowanego towaru. Kompleksowy poradnik jak to zrobić, w linku poniżej:
Import z Chin za pośrednictwem 1688poland – wymagane dokumenty
Decydując się na import za naszym pośrednictwem, odprawa celna oraz wprowadzenie produktów do obrotu na terenie UE, jest na naszych barkach. Ty nie musisz się o nic martwić ani niczego weryfikować, wszystkim zajmiemy się my. Codziennie weryfikujemy setki dostawców, sprawdzamy certyfikaty, wysyłamy towary naszych klientów oraz przeprowadzamy odprawy celne. Mamy doświadczenie w imporcie produktów z każdej dostępnej kategorii.
Import z Chin krok po kroku – wybór najlepszego dostawcy.
Po wstępnej weryfikacji dostawców, istnieją 4 istotne czynniki na podstawie których wybierzesz najlepszego z nich.
Najniższe ceny mogą wiązać się z późniejszymi pułapkami
Cena jest jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym aspektem, który bierzemy pod uwagę szukając chińskiego dostawcy. Należy jednak pamiętać o tym, że niska cena może wiązać się z słabą jakością produkcji, a co za tym idzie wykonania produktów. Przykładem mogą być cieńsze materiały lub mniejszy rzeczywisty rozmiar produktów.
Wszyscy chinscy dostawcy zapewnią Cię o najlepszej jakości ich produktów, nie można im jednak wierzyć na słowo. Przed zamówieniem powinieneś upewnić się, czy aby na pewno ich produkty spełniają twoje oczekiwania oraz czy są w stanie je wyprodukować. Dlatego bardzo ważne jestm aby przed finalnym zamówieniem zamówić sample od producenta
Dobra komunikacja
Nasi klienci importując produkty z Chin, wiele razy napotkali sytuacje gdzie, powtarzali wiele razy dostawcom swoje wymagania, a finalnie nie otrzymali produktów zgodnych z zamówieniem. Musisz wtedy włożyć ogromny wysiłek w to, aby spierać się z dostawcami. Pochłania to twój czas, pieniądze, oraz jest bardzo irytujące. Sytuacje takie mają miejsce szczególnie u dostawców, którzy nie mówią biegle po angielsku.
Dobrą komunikację dostawcy cechują dwie rzeczy: zawsze rozumie czego potrzebujesz oraz jest wystarczająco wyspecjalizowany w swojej branży.
Czas realizacji zamówienia
Czas realizacji to okres którego potrzebuje dostawca od momentu twojej płatności do momentu przygotowania zamówienia oraz jego wysyłki. Jeżeli masz kilku dostawców, gdzie ich ceny są zbliżone, najlepiej wybrać tą opcję, która ma najkrótszy czas realizacji.
Jeżeli trafisz na dostawcę, którego czas realizacji to kilka dni, najprawdopodobniej jest on pośrednikiem, który nie produkuje towaru, ani nie ma go na stanie. Po opłaceniu zamówienia kupuje go bezpośrednio na portalu 1688.com, dodaje swoją prowizję i sprzedaje go tobie. Jeżeli szukasz produktów na Alibabie, zawsze warto również sprawdzić ceny na 1688.com. Może okazać się, że będą one nawet kilka razy niższe.
Dostawa oraz jej koszty
Jeżeli nie masz zaufanego spedytora, możesz nie tylko sprawdzić koszty produktów u dostawcy, ale również koszty oraz rozwiązanie logistyczne. Chińscy dostawcy zawsze współpracują z firmami logistycznymi, a ich ceny mogą być bardzo konkurencyjne. Należy tu jednak pamiętać o tym, aby przy zlecaniu transportu chińskiemu kontrahentowi wystrzegać się warunków dostawy DDP.
Więcej informacji o problemach związanych z dostawą w linku poniżej
Link do artykułu o DDP
Import z Chin krok po kroku – Formy płatności za towar z Chin.
Przed realizacją zamówienia należy potwierdzić formę płatności oraz kilka innych szczegółów takich jak:
- Faktura pro forma
- Czas realizacji zamówienia
- Gwarancja oraz rozwiązania dla wadliwych produktów
- Warunki i metody płatności
Najlepszym rozwiązaniem będzie podpisanie z dostawcą kontraktu handlowego, w którym opisane zostaną powyższe kwestie.
Poniżej link do artykułu poświęconego kontraktowi handlowemu z chińskim dostawcą.
Najpopularniejsze metody płatności przy imporcie z Chin:
- Przelew bankowy T/T (Wire Transfer) – Jest to przelew bankowy na chińskie konto dostawcy. W przypadku tej metody płatności należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy konto na które przelane zostaną pieniądze należy do danej firmy i nie jest kontem prywatnym. Jeżeli dostawca wymaga przelewu na jego prywatne konto najprawdopodobniej jest to oszustwo. Każda zarejestrowana firma w Chinach posiada własne konto bankowe. Przelew bankowy jest najpopularniejszą opcją płatności przy imporcie z Chin.
- Western Union – Przelew środków do Chin za pomocą Western Union lub podobnych firm oferujących przelewy pieniężne, jest najbardziej ryzykowny. Każda zarejestrowana firma w Chinach posiada własne konto bankowe. Przelewając pieniądze za pomocą Western Union lub jemu podobnych narażamy się na bardzo duże ryzyko oszustwa.
- PayPal – Przelewy PayPal przekazywane są na określone konto bankowe, zweryfikowane przez PayPal. Metoda bardzo popularna przy mniejszych transakcjach takich jak zamówienie sampli itp, jednak zawsze warto poprosić dostawcę o potwierdzenie tożsamości.
- Letter of Credit (L/C) – L/C, jest transakcją wiążącą trzy strony, polskiego nabywcę, chińskiego dostawcę oraz bank. Bank zapewnia dostawcy gwarancję zapłaty za towar, a nabywcę zabezpiecza przed oszustwem. Korzystna opcja płatności dla zamówień powyżej kilkudziesięciu tysięcy dolarów.
Import z Chin krok po kroku – transport towarów z Chin
Kolejnym tematem, który należy podjąć przy organizacji importu produktów z Chin jest transport. Dla zamówień z Chin, dostępne są cztery opcje transportu. To, na którą się zdecydujemy, w głównej mierze zależy od tego jak szybko towar ma być na miejscu oraz jakie środki możemy na to przeznaczyć.
Transport morski – FCL (Pełne kontenery) lub LCL (Drobnica). Transport morski jest najtańszą opcją wysyłki towarów z Chin. TT (Transit Time) przy transporcie morskim to około 30 dni. Przy transporcie morskim rozładunek w Polsce będzie miał miejsce w Gdyni lub Gdańsku. Wiele firm również decyduje się na wysyłkę do Niemieckich portów takich jak np. Hamburg, w celu odprawy na procedurze 42 oraz uniknięcia obowiązku opłaty Vatu przy odprawie celnej.
Transport kolejowy – FCL (Pełne kontenery) lub LCL (Drobnica). Transport kolejowy jest szybszy od transportu morskiego, jednak jest również odrobinę droższy. Wiąże się on jednak z większymi restrykcjami przy odprawie eksportowej w Chinach od transportu morskiego. Obowiązuje na przykład zakaz przewozu baterii. Transit Time w przypadku transportu kolejowego z Chin wynosi 18 dni. W okresach dużego zainteresowania transportem kolejowym, występują częste opóźnienia. Głównie przy wyjeździe z Chin, kongestii w Kazachstanie oraz rozformowaniu w Małaszewiczach. Należy również pamiętać o tym że przy transporcie kolejowym dostępne są tylko duże kontenery – 40‘, nie występują tu 20‘.
Transport lotniczy – Transport lotniczy to najszybsza forma transportu z Chin, jednak jest przy tym również najdroższa. Opcja opłacalna dla lekkich oraz wartościowych produktów. Czas dostawy to tylko 3-7dni
Wysyłki kurierskie – Firmy kurierskie
Przy transporcie z Chin należy również zwrócić uwagę na dodatkowe koszty, są to między innymi:
- Koszt dowozu towaru do terminala kolejowego, portu lub na lotnisko przy transporcie lotniczym. Koszt jest zależny od odległości między miejscem odbioru towaru, a miejscem załadunku oraz od wielkości towaru. Koszty transportu wewnątrz Chin są porównywalne z kosztami transportu wewnątrz Polski.
- Licencja eksportowa – Każda chińska firma chcąca wysyłać towar poza Chiny powinna mieć licencję eksportową. W przypadku braku licencji można skorzystać z licencji eksportera, jednak są to dodatkowe koszty rzędu kilkuset dolarów.
Import z Chin krok po kroku – odprawa celna towarów z Chin
Aby wprowadzić produkty z Chin do obrotu w Polsce oraz całej Unii Europejskiej, niezbędna jest ich odprawa celna. W tym celu niezbędne jest zgromadzenie określonych dokumentów których listę prezentujemy poniżej:
- Faktura Handlowa (CI – Commercial Invoice) – CI to jeden z najważniejszych dokumentów, jest zawsze wymagany do przeprowadzenia odprawy celnej. Faktura handlowa sporządzana jest zawsze przez chińskiego dostawcę. Powinny znaleźć się na niej takie dane jak forma płatności, numer konta, kraj pochodzenia produktów, dane nabywcy oraz dane sprzedawcy.
- Lista Pakingowa (PL – Packing List) – Jest to lista produktów, które znajdują się w danym ładunku. Niezbędne jest określenie numerów kartonów oraz zawartości każdego z nich (Kod HS, opis oraz ilość produktów), wagi brutto i netto każdego z kartonów.
- List przewozowy – Dla transportu morskiego BL, przy transporcie kolejowym będzie to CIM/SMGS, dla przesyłek lotniczych AWB.
- Raport z badań (Test Reports) – W przypadku produktów objętych dyrektywami nowego podejścia, może wystąpić konieczność posiadania raportu z badań aby potwierdzić zgodność z wymaganiami określonymi w przepisach unijnych.
- Deklaracja zgodności – Dla produktów objętych dyrektywami wymagana jest również deklaracja zgodności z określonymi dyrektywami.
- Świadectwo pochodzenia – Dokument potwierdzający pochodzenie danych produktów z danego kraju lub regionu.
- CITES – Dokument potwierdzający to, że transportowany towar nie narusza przepisów dotyczących ochrony środowiska
- Inne dokumenty – Certyfikat fumigacji (wymagany przy imporcie litego drewna).
Oznaczenia towarów
Poza wymaganymi dokumentami, należy również odpowiednio oznaczyć towar. Dla wybranych produktów będzie to oznaczenie symbolem CE, znakiem noża i widelca itp.
Po dokonaniu odprawy celnej importer otrzyma dokument ZC299. Jest to poświadczenie zgłoszenia celnego, na tej podstawie towar zostaje dopuszczony do obrotu na terenie Polski oraz całej Unii Europejskiej.
Importując produkty za naszym pośrednictwem, nie musisz martwić się o wymagane dokumenty do odprawy celnej. Warto również wspomnieć o tym że brak dostarczenia właściwych dokumentów do urzędu celnego może skutkować bardzo kosztowną procedurą naprawczą. W przypadku dostarczenia niewłaściwych badań lub deklaracji zgodności nawet utylizacją całego zamówienia, gdzie koszt samej utylizacji jest często kilkukrotnie wyższy od wartości produktów. Współpracując z nami wszystko zrobimy za ciebie
Import z Chin krok po kroku – cło oraz Vat przy imporcie z Chin
Importując produkty z Chin, należy za nie uiścić cło oraz podatek VAT. Stawki celne są różne w zależności od produktu i wynoszą od 0 do nawet 70%. Cło na dane produkty można sprawdzić w systemie isztar. Podatek vat na produkty z Chin w większości wynosi 23%. Na wybrane produkty stawka może być niższa i wynosić 8, 5 lub nawet 0%.
Jak obliczyć należności celno-skarbowe dla importu z Chin?
Podatek vat nalicza się od oclonej sumy kosztów produktów oraz wszystkich dodatkowych kosztów związanych z zamówieniem, czyli kosztów przesyłki oraz innych kosztów takich jak np. koszt weryfikacji producenta itp.
Prościej to ujmując, koszt produktów powiększony o koszt dostawy oraz inne koszty związane z zamówieniem należy pomnożyć przez stawki celne, następnie ocloną kwotę należy pomnożyć przez stawkę podatku vat.
Import z Chin krok po kroku – Podsumowanie
Import produktów z Chin w celu dalszej ich odsprzedaży w Polsce to proces wieloetapowy. Jak widać po tym artykule na początku wydaje się bardzo skomplikowany. Z każdym kolejnym importem wszystko staje się znacznie prostsze. Najważniejsze kwestie, o których należy pamiętać to weryfikacja dostawcy oraz jakości produktów które oferuje. Sprawdzenie stawek celnych dla danych produktów oraz wszystkich formalności związanych z odprawą celną. Chodzi tu głównie o dyrektywy nowego podejścia i związane z nimi wymagania odnośnie właściwości produktów, a co za tym idzie badania potwierdzające zgodność z badaniami oraz właściwe oznaczenia produktów, np. elektronika symbolem CE, produkty do kontaktu z żywnością symbolem kieliszka i widelca.
Import towarów za naszym pośrednictwem wiąże się z dodatkową opłatą w wysokości 10% wartości produktów. Współpracując z nami masz pewność, że dopilnujemy wszystkich detali oraz wystawimy polską fakturę vat, dokładnie tak jakbyś zamawiał towar z polskiej hurtowni.