Import rowerów oraz części rowerowych z Chin
Rowery w Polsce stają się z roku na rok coraz bardziej popularne, jako kraj jesteśmy czwartym największym producentem rowerów w Unii Europejskiej z ilością ponad miliona rowerów wyprodukowanych w 2019 roku. Jednak do największego producenta rowerów na świecie sporo nam jeszcze brakuje. Największym producentem rowerów na świecie są Chiny, wyprodukowano tam ponad 150 milionów rowerów w 2019 roku. Co stanowi ponad 20% światowej produkcji. Duża część jest przeznaczona na zaspokojenie lokalnego rynku chińskiego, który z uwagi na populację 1,5 miliarda mieszkańców, jest ogromny. Mimo tego wszystkiego, bez problemu można znaleźć chińskie firmy skierowane na export rowerów do Europy. Dodatkowo, należy pamiętać o cłach antydumpingowych obejmujących wiele produktów z tej branży, całe szczęście nie dotyczą one wszystkich produktów i w wielu przypadkach stawki celne są relatywnie niskie.
Cło na części rowerowe i rowery z Chin
Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych stawek celnych na części rowerowe importowane z Chin
- Hamulce – 4.7%
- Łańcuchy stosowane do rowerów – 2.7%
- Pompki rowerowe – 1.7%
- Obręcze – 4.7%
- Widelce przednie, lecz nie całkowicie wykonane ze stali – 4.7% lub 0%
- Ramy z aluminium lub aluminium i włókien węglowych – 4.7% lub 0%
- Ramy wykonane z włókien węglowych i żywic sztucznych – 4.7% lub 0%
Jak widać powyżej wiele części rowerowych obłożone jest cłem które mieści się w przedziale 0-5%. Zdecydowanie jest to duży plus przy ich imporcie do Polski. Należy jednak pamiętać o produktach które są objęte stawkami antydumpingowymi, poniżej przedstawiamy ich kody celne:
- 8714 9110 31
- 8714 9110 33
- 8714 9110 39
- 8714 9130 35
- 8714 9130 39
- 8714 9300 19
- 8714 9420 99
- 8714 9490 19
- 8714 9630 90
- 8714 9910 89
- 8714 9910 99
- 8714 9950 91
- 8714 9950 99
- 8714 9990 19
Wielu importerów rowerów z Chin stosuje również nielegalne praktyki obejścia ceł antydumpingowych, są to przeważnie:
- Dokonywanie importu chińskich produktów, poprzez pośredników z krajów nieobjętych cłami antydumpingowymi, np. Wietnamy, Tajlandii, Tajwany;
- Rowery z Chin importowane w częściach, w różnych kontenerach, w różnych terminach i do różnych portów;
- Stosowanie niespójnych wytycznych pozwalających na klasyfikowanie części rowerowych do dwóch kodów TARIC, z których tylko jeden objęty jest cłem antydumpingowym.
Dla przykładu przekładnia rowerowa objęta jest cłem antydumpingowym, a części rowerowe, takie jak: korba prawa, korba lewa, zespół korb, już takim cłem nie są objęte, zdaniem nieuczciwych importerów przekładnią jest korba prawa z połączonym z nią kołem czy kołami zębatymi.
Zdecydowanie odradzamy tego typu kombinację. Kary przy ich ujawnieniu są ogromne i potrafią doprowadzić do bankructwa dobrze prosperujący biznes.
Obowiązki importera przy zakupie rowerów oraz części rowerowych z Chin
Większość produktów z tej kategorii uznawana jest za neutralne. Oznacza to że nie wymaga się dla nich żadnych dodatkowych badań, certyfikatów ani oznaczeń. Wystarczy numer Eori, wpis do BDO, Faktura Handlowa oraz Packing List. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich produktów. Poniżej klika przykładów bardziej problematycznych produktów:
- Produkty zawierające elektronikę, takie jak na przykład licznik rowerowy, wymagały będą badań na zgodność z dyrektywami EMC, LVD, RoHS, RED, oraz oznaczenia produktów symbolem CE.
- Wszelkiego typu bidony oraz inne produkty które są przeznaczone do kontaktu z żywnością muszą mieć badania potwierdzające zgodność z rozporządzeniem (WE) nr 1935/2004, oraz oznaczeniem symbolem noża i widelca.
- Kaski rowerowe oraz wszelki sprzęt ochronny musi spełniać wymagania określone rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425
Czy import części rowerowych oraz rowerów z Chin to dobry biznes?
Import części rowerowych oraz rowerów z Chin to zdecydowanie dobry pomysł na biznes. Wciąż rosnący popyt na tego typu produkty w Polsce, w połączeniu z niską ceną na Chińskim rynku, sprawiają że jest to znakomity pomysł na biznes, nawet dla osób które nigdy nie miały styczności z handlem z Chinami. Dodatkowym plusem jest tu brak wymaganych certyfikatów oraz badań przy większości produktów. Głównym problemem są tu jednak cła antydumpingowe na część produktów. Ważne jest aby przed finalizacją zamówienia w Chinach upewnić się czy aby na zamówione produkty nie obowiązują wysokie stawki celne. W przeciwnym razie z pozoru opłacalna inwestycja może przynieść niemiłe zaskoczenie przy odprawie oraz finalnie spore straty.
Jak znaleźć dobrego dostawcę części rowerowych oraz rowerów w Chinach?
Jako firma specjalizująca się w imporcie z 1688, zawsze polecamy najpierw zapoznać się z ofertami z rynku wewnątrz chińskiego. Najlepszym wyborem będzie portal 1688.com. Oferty na tym portalu są przeznaczone tylko i wyłącznie na chiński rynek krajowy co sprawia że ceny są znacznie atrakcyjniejsze niż w przypadku skierowanej na obcokrajowców Alibabie. Kolejnym krokiem będzie oczywiście porównanie cen z 1688 z innymi hurtowymi portalami w Chinach, jednak rzadko zdarza się sytuacja gdzie ceny na 1688 nie będą najniższymi.
Tutaj lista wszystkich chińskich portali do handlu hurtowego.
Kolejnym sposobem na znalezienie dostawcy rowerów w Chinach są targi branżowe. Jednak przez obecną sytuację, wyjazd do Chin jest znacznie trudniejszy do zorganizowania niż kiedykolwiek wcześniej.
Najpopularniejszym miastem jeżeli chodzi o chińskie targi o tematyce rowerowej jest Shanghai, gdzie targi odbywają się trzy razy w roku, są to:
- China International Bicycle Fair
- China International E-Bike & Parts Fair
- Shanghai International Outdoor Cycling Products Fair
Kolejne duże targi odbywają się w Tianjin oraz Pekinie.
Części rowerowe i rowery z Chin – import za pośrednictwem 1688poland.com
Opcja pierwsza – Obsługa kompleksowa
Przy wyborze obsługi kompleksowej, wszystko zrobimy za Ciebie. Kupimy towar od różnych dostawców z różnych regionów Chin. Skonsolidujemy go w naszym magazynie w Chińskim mieście Guangzhou. Rowery z Chin wyślemy do Polski jako jedno zamówienie, wprowadzimy do obrotu, oraz odsprzedamy Ci towar na polską fakturę vat. Dokładnie tak jakbyś kupował towar w Polskiej hurtowni. Z tym że w cenach dostępnych tylko dla bezpośrednich importerów. Wszystkie płatności realizujesz na konto naszej polskiej spółki na podstawie faktur Vat.
Opcja druga – Zakup oraz konsolidacja towaru z odprawą celną na twoją firmę
Przy wyborze tej opcji, przygotujemy dla ciebie towar w naszym magazynie w Guangzhou. Możemy zająć się również transportem do Polski, lub możesz samodzielnie odebrać go z naszego magazynu. Odprawa celna będzie na twoją firmę a płatności dokonujesz na konto naszej spółki w Hong Kongu.
Opcja trzecia – Weryfikacja twoich dostawców
Jeżeli masz już własnych dostawców produktów z branży rowerowej, możemy ich dla ciebie zweryfikować pod kątem wymaganych certyfikatów, licencji biznesowych oraz opcjonalnie przeprowadzić wizytację.