DDP Incoterms – Grey customs, czyli chińska pułapka na zagranicznych importerów
Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, gdzie zgłaszają się do nas przedsiębiorcy, którzy po namowie chińskiego dostawcy zdecydowali się na (z pozoru bardzo wygodne) rozwiązanie jakim są warunki DDP incoterms (delivered duty paid). Problem pojawia się dopiero po dostawie towaru w Polsce, kiedy okazuje się, że importer nie posiada na niego żadnych dokumentów poza fakturą od chińskiego dostawcy CI.
Incoterms DDP – co to oznacza?
Dokonując transakcji na zasadach DDP z Chińskim dostawcą, to na nim spoczywa pełna odpowiedzialność za uiszczenie wszystkich kosztów. Nie tylko tych związanych z transportem, ale również z odprawą celną. Z pozoru jest to więc bardzo wygodne rozwiązanie. Polski importer nie musi się martwić o dokumenty do odprawy celnej oraz o to, czy na dane towary wymagane będą jakiekolwiek badania, certyfikaty czy oznaczenia. Wszystkim obarczony jest chiński dostawca.
Problemy po dostawie towaru na zasadach DDP incoterms
Pierwszą oznaką tego, iż chiński dostawca wysłał paczkę na zasadach DDP, jest to, że numer do śledzenia zamówienia wyświetla się jako paczka wewnątrzunijna. Najczęściej nadana w Niemczech, i jest to tylko zarejestrowana etykieta. Główny problem pojawia się dopiero po dostarczeniu towaru. Towar jest dostarczany bez jakichkolwiek dokumentów celno-skarbowych. Zamówienie nie jest legalnie wprowadzone do obrotu na terenie Unii Europejskiej, a brak dokumentów handlowych bardzo utrudnia wprowadzenie takiego towaru.
Co należy zrobić z towarem dostarczonym na zasadach DDP?
Obecnie w prawie polskim nie ma żadnych sztywnych procedur odnośnie wprowadzenia do obrotu towaru, który został wysłany na zasadach DDP. Część importerów twierdzi, iż należy przeprowadzić odprawę retrospektywną, jednak jest to błędne stwierdzenie. Odprawy retrospektywne działają tylko dla eksportu produktów. Jeżeli chodzi o import, należy napisać pismo z opisem całej sytuacji do naczelnika urzędu celnego zgodnego z miejscem rejestracji firmy. To właśnie od niego zależy jakie będą dalsze kroki. Najczęstsza procedura to dostarczenie towaru oraz wszystkich dokumentów do urzędu celnego. Następnie odprawa oraz wprowadzenie produktów do obrotu. W takim przypadku należy się jednak spodziewać bardziej skrupulatnej kontroli, wyższych kosztów oraz dłuższego czasu odprawy nawet do kilku miesięcy.
Jak uniknąć problemów związanych z odprawą DDP?
Najprostszym sposobem, aby uniknąć problemów z DDP, jest powierzenie zamówienia oraz logistyki firmie która zajmuje się tym od lat. My jako 1688Poland.com zajmujemy się importem towarów od A do Z. Od znalezienia najlepszego dostawcy, przez zakup oraz kontrolę, aż do odprawy celnej oraz wprowadzenia produktów do obrotu na terenie UE. Na każde zamówienie wystawiamy polską fakturę Vat. Wszystko jest tak proste, jak zakup towarów w polskiej hurtowni, z tym że za cenę dostępną tylko dla bezpośrednich importerów.