Certyfikat CE – import zabawek z Chin
Jakie wymagania muszą spełniać, zabawki importowane z Chin, wprowadzane na polski rynek?
Każda zabawka importowana z Chin oraz wprowadzane na polski rynek, musi spełniać postanowienia odpowiednich dyrektyw, oraz być odpowiednio oznakowana.
Dyrektywa, w której zawarte są wymagania odnośnie wprowadzanych do obrotu w Unii Europejskiej zabawek jest dyrektywa 2009/48/WE, inaczej nazywana również dyrektywą zabawkową.
Jak sprawdzić czy dany produkt jest zabawką?
Przed realizacją importu zabawek z Chin, należy upewnić się, czy aby na pewno produkty importowane z Chin podlegają pod dyrektywę zabawkową.
Nowa definicja zabawki
Dotychczas za zabawki były uznawane tylko produkty specjalnie zaprojektowane oraz przewidziane do zabawy. Zgodnie z nowymi przepisami, zabawką nazywamy wyroby zaprojektowane lub przeznaczone do zabawy oraz take, które ze względu na swoje cechy charakterystyczne lub wygląd mogą być użyte do zabawy przez dzieci w wieku poniżej 14 lat. Zgodnie z nowymi przepisami, definicja zabawki zostaje mocno rozszerzona. Przykładem produktu nieprzeznaczonego wyłącznie do zabawy a jednak klasyfikowanego jako zabawki są breloczki z maskotkami.
Lista produktów wyłączonych z dyrektywy zabawkowej poniżej:
- sprzęt do publicznego użytku na placach zabaw (a więc piaskownica na naszym prywatnym podwórku będzie oznakowana znakiem CE, taka sama piaskownica przeznaczona na osiedlowy plac zabaw już nie),
- pojazdy dla dzieci, wyposażone w silnik spalinowy lub elektryczny, lub parowy,
- wyroby do strzelania, np. proce i katapulty, broń pneumatyczna, za wyjątkiem pistoletów na wodę, łuki strzeleckie o długości powyżej 120cm
- wyroby kolekcjonerskie (np. modele, lalki ludowe, historyczne repliki zabawek, wierne kopie broni palnej) z załączoną informacją >14 lat,
- różne sprzęty sportowe, w tym sprzęt przeznaczony do użytku przez dzieci o masie ciała powyżej 20kg, rowerki o wysokości siodełka powyżej 435mm, hulajnogi do poruszania się po drogach publicznych,
- sprzęt do nauki pływania i nurkowania (np. motylki),
- puzzle składające się z ponad 500 elementów,
- sztuczne ognie,
- gry, w których używa się zaostrzonych pocisków (np. metalowe rzutki DART).
- funkcjonalne wyroby edukacyjne zasilane napięciem powyżej 24V (np. piekarniki, żelazka edukacyjne),
- wyroby przeznaczone dla celów edukacyjnych w szkołach i innych placówkach światowych,
- konsole do gier wykorzystujące interaktywne oprogramowanie, a także gry komputerowe,
- inne wyroby dla dzieci, np. smoczki, dodatki do ubrań, które nie są przeznaczone do zabawy.
Pod jakie przepisy podlega importowana z Chin zabawka?
W większości przypadków głównymi dokumentami odniesienia będą:
- dyrektywa zabawkowa TOYS 2009/48/WE w sprawie wymagań dla zabawek,
- norma EN 71-1 Bezpieczeństwo zabawek – Część 1: Właściwości mechaniczne i fizyczne,
- norma EN 71-2 Bezpieczeństwo zabawek – Część 2: Palność,
- norma EN 71-3 Bezpieczeństwo zabawek – Część 3: Migracja określonych pierwiastków,
Dodatkowo w przypadku niektórych zabawek importowanych z Chin, może mieć również zastosowanie dyrektywa niskonapięciowa LVD, dyrektywa o kompatybilności elektromagnetycznej EMC, dyrektywa o ograniczeniu stosowania niektórych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym RoHS II, dyrektywa radiowa RED. Prócz tego do zabawek odnoszą się także przepisy „chemiczne” da przykładu rozporządzenie 1907/2006 (REACH) oraz rozporządzenie 1272/2008 (CLP).
Ostrzeżenia oraz inne informacje umieszczone na zabawce
Na zabawce powinny znaleźć się informacje i ostrzeżenia wymagane przez przepisy. Najbardziej rozpoznawalnym jest ostrzeżenie o wieku dziecka, dla którego przeznaczona jest zabawka. Jednak nie dla każdej zabawki jest ono odpowiednie. Ponadto oprócz tego ostrzeżenia, na zabawce mogą znaleźć się inne istotne ostrzeżenia, zależne od typu zabawki. Importer powinien pamiętać również o umieszczeniu na zabawce swoich danych, oraz znaku CE, zgodnego ze wzorem określonym w przepisach prawnych.