Alibaba jak kupować – poradnik w 6 krokach
Alibaba.com to największa platforma umożliwiająca import z Chin bez wychodzenia z domu. Została założona w 1999 roku, a jej twórcą jest Jack Ma. Obecnie Alibaba.com jest także największym na świecie portalem B2B z siedzibą w Chinach. Na portalu jest ogromna liczba produktów oraz chińskich pośredników, stąd też wiele osób ma trudności w odnalezieniu się na stronie. Dla wszystkich zainteresowanych więc przygotowaliśmy praktyczny poradnik „Alibaba jak kupować”, który rozwieje wątpliwości. Sprawdźcie zatem, jak kupować na portalu Alibaba i czy są jakieś alternatywny dla Alibaba.com.
Alibaba a 1688, czyli gdzie kupować?
Zanim przedstawimy poszczególne kroki, które znacząco ułatwią odnalezienie się na platformie Alibaba.com, warto zastanowić się, czy istnieje jakaś alternatywa dla tego portalu. Otóż tak – chińskie produkty możemy kupić poprzez portal 1688.com. O tym, na czym polega ten portal i jak robić na nim zakupy, napiszemy już wkrótce w specjalnym artykule. Dziś skupimy się na najbardziej znanym portalu, czyli Alibaba.com.
Alibaba jak kupować – krok po kroku
Wydawać by się mogło, że zakupy w internecie to nic trudnego i nie potrzeba żadnej instrukcji, by sprowadzić produkty prosto z Chin. Jednak w przypadku portalu Alibaba.com sprawa nie jest taka jasna i często słyszymy, że „kupiłbym coś na tym portalu, ale się gubię”. No więc jak kupować na Alibaba.com?
1. Zarejestruj się
Najważniejsza informacja – rejestracja na Alibaba.com jest darmowa. Do utworzenia konta na portalu należy podać: kraj lub region, rolę handlową (kupujący, sprzedający lub obie role), pełne imię i nazwisko, adres e-mail, nazwę firmy oraz numer telefonu. Ten etap wymaga także wymyślenia i podania hasła. Warto pamiętać, że jeśli planujemy w przyszłości zarówno kupować, jak i sprzedawać na portalu, to musimy przy rejestracji w polu „rola handlowa” zaznaczyć dwie opcje.
2. Znajdź produkty
Jest kilka sposobów na szukanie interesujących nas produktów na Alibaba.com. Pierwszym z nich jest zwyczajna wyszukiwarka tekstowa. Drugi sposób polega na wyszukiwaniu po zdjęciu i trzeba przyznać, że wyszukiwarka ta działa bardzo sprawnie. By odnaleźć to, czego potrzebujemy, wystarczy do wyszukiwarki załadować zdjęcie produktu, którego szukamy. Proces ten obrazuje zdjęcie poniżej. Pamiętajmy tylko, że najlepszym formatem zdjęcia do takiej wyszukiwarki będzie jpg, wyszukiwanie po zdjęciu png bowiem będzie trwało bardzo długo. Najmniej popularną, ale także skuteczną metodą wyszukiwania jest przeglądanie całej kategorii.
Wyniki wyszukiwania można sobie filtrować i sortować według różnych kryteriów, np.:
- typ dostawcy;
- rodzaj produktu;
- minimalna ilość zamówienia (MQO);
- kraj/region dostawcy;
- certyfikaty;
- funkcje.
3. Porównaj sprzedawców
Alibaba.com skupia u siebie miliony pośredników, hurtowników, producentów i różnych dostawców. Jak więc odnaleźć się w tym wszystkim i wybrać odpowiedni produkt ze sprawdzonego źródła? Warto porównać sprzedawców, bowiem niektórzy z nich posiadają kwalifikacje lub certyfikaty odróżniające ich od pozostałych sprzedawców. Trzy główne identyfikatory to:
- Gold supplier – to płatni członkowie platformy Alibaba.com, którzy zostali zweryfikowani jako firmy o możliwościach przemysłowych lub handlowych.
- Verified supplier – firmy, których profil, system zarządzania, możliwości produkcyjne i kontrola procesów zostały ocenione, certyfikowane i/lub sprawdzone przez zewnętrzne instytucje.
- Trade Assurance suppliers – to z kolei dostawcy, którzy akceptują płatności bezpośrednio za pośrednictwem portalu płatności Alibaba.com, umożliwiając ochronę zamówień Alibaba.com. Więcej o Trade Assurance oraz ochronie płatności można poczytać we wpisie Trade Assurance, Alibaba.
4. Negocjuj oferty lub skorzystaj z opcji „Buy right away”
Po wybraniu produktu i dostawcy można negocjować cenę i warunki umowy albo też skorzystać z opcji „Buy right away”, czyli kup teraz. Aby dokonać natychmiastowego zakupu, produkt musi być oznaczony jako „Ready to ship” (gotowy do wysyłki) i zawierać przycisk „Start order” (rozpocznij zamówienie) na stronie szczegółów produktu.
Jeśli chcesz uzyskać próbki produktu, złożyć zamówienie niższe niż wymagany MQO, obniżyć cenę towaru lub dokonać jakichkolwiek zmian niedostępnych w ofercie do zamówienia, trzeba skontaktować się z dostawcą poprzez opcję „Contact Supplier” bądź „Chat now!”.
5. Złóż zamówienie
Po ustaleniu szczegółów transakcji z dostawcą, czas na złożenie zamówienia. Istnieje możliwość usunięcia transakcji z Alibaba.com i sfinalizowanie jej już poza portalem. Początkującym importerom sugerujemy jednak, by tego nie robili. Gdy transakcja opuści platformę Alibaba.com, nie kwalifikuje się już bowiem do programu Trade Assurance, który ma za zadanie chronić kupującego i sprzedawcę. Natomiast jeśli złożysz zamówienie na Alibaba.com, zachowasz komunikację na platformie i zapłacisz za pośrednictwem względnie bezpiecznego portalu płatności.
Akceptowane metody płatności to:
- Credit cards (karty kredytowe);
- Debit cards (karty debetowe);
- Online bank payment (eChecking);
- Wire transfer T/T (przelew bankowy);
- Western Union.
6. Odbierz swoje towary
Ostatnim krokiem procesu zakupowego i jednocześnie naszej instrukcji „Alibaba – jak kupować”, jest odbiór od dostawcy oraz wysyłka do Polski. Najłatwiej skorzystać z polskiej spedycji, która odbierze towar bezpośrednio od chińskiego dostawcy na warunkach EXW lub FOB.
Alibaba – jak kupować sprawniej, czyli Alibaba.com po polsku
Nasza instrukcja w przejrzysty sposób pokazuje, jak krok po kroku dokonać zakupu na portalu. Jedynym utrudnieniem pozostaje fakt, że portal nie ma polskiej wersji językowej. Można go jednak sprawnie przetłumaczyć za pomocą przeglądarki internetowej Google Chrome:
- Otwórz przeglądarkę Google Chrome na komputerze.
- Wejdź na Alibaba.com.
- Na górze w pasku przeglądarki kliknij „Tłumacz”.
- Google Chrome przetłumaczy portal Alibaba.com na język polski.
Pułapki w imporcie z Alibaba.com – na co warto uważać
Zakupy na Alibaba.com niosą wraz z sobą pewne ryzyko, jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni. Dlatego też zebraliśmy najczęstsze pułapki wiążące się z transakcjami na portalu.
- Wysyłka na warunkach DDP (cło i VAT opłacone przez chińskiego dostawcę)
To obecnie jedno z najpopularniejszych oszustw, jakiego dopuszczają się dostawcy z Alibaba w imporcie z Chin. Dostawca zarzeka się, że sam opłaci cło, VAT, a także dostarczy odprawiony towar na wskazany adres. Ostatecznie towar najprawdopodobniej zostanie dostarczony na podany adres, ale bez żadnych dokumentów celno-skarbowych. Oznacza to, że bez dokumentów celno-skarbowych nie można legalnie sprzedawać tych towarów. Aby legalnie wprowadzić je do obrotu należy bowiem przeprowadzić odprawę celną produktów będących już na terenie Polski. Jest to możliwe, jednak bardzo kosztowne i czasochłonne.
- Wysyłka na warunkach CIF (bardzo niska cena za transport z Chin)
Gdy dostawca proponuje dostawę na warunkach CIF, cena jest wtedy bardzo niska. Oczywiście towar zostanie dostarczony do portu, jednak polski importer zostanie wtedy obciążony bardzo wysokimi kosztami w porcie po stronie polskiej, które często znacznie przekraczają koszt przesyłki.
- Certyfikaty i pozwolenia przy imporcie z Chin
Bardzo często nowi importerzy zapominają o niezbędnych pozwoleniach na import z Chin. Na przykład bardzo popularne obecnie drewniane zabawki wymagają badań na zgodność z dyrektywą zabawkową TOYS 2009/48/WE oraz normami EN71-1, EN71-2, EN71-3. Dodatkowo jeżeli są wykonane z litego drewna, to wymagają fumigacji oraz oznaczenia IPPC, które musi być zgodne z postanowieniami ISPM15.
Ponadto w przypadku niektórych zabawek importowanych z Chin, zastosowanie może mieć również dyrektywa niskonapięciowa LVD, dyrektywa o kompatybilności elektromagnetycznej EMC, dyrektywa o ograniczeniu stosowania niektórych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym RoHS II i dyrektywa radiowa RED. Prócz tego do zabawek odnoszą się także przepisy „chemiczne”, np. rozporządzenie 1907/2006 (REACH) oraz rozporządzenie 1272/2008 (CLP).
Na zabawce muszą się znaleźć również informacje i ostrzeżenia wymagane przez przepisy. Do najbardziej rozpoznawalnych należy ostrzeżenie o wieku dziecka, dla którego przeznaczona jest zabawka. Jednak nie dla każdej zabawki jest ono odpowiednie. Poza tym charakterystycznym ostrzeżeniem, na zabawce mogą znaleźć się także inne istotne informacje, które zależą od typu zabawki. Importer powinien pamiętać też o umieszczeniu na zabawce swoich danych oraz znaku CE, zgodnego ze wzorem określonym w przepisach prawnych.
Zabawki to tylko jedna z wielu grup produktów, na których wymagane jest zamieszczenie wielu badań oraz certyfikatów. Niedopełnienie tego obowiązku skutkować będzie cofnięciem towaru do Chin lub nawet jego utylizacją. A koszt utylizacji znacznie przekracza wartość zamówienia.